Jak vybrat laboratorní mikroskop

Pro kvalitní práci v laboratoři (nebo na laboratorní úrovni) je nezbytný laboratorní mikroskop odpovídající kvality a s odpovídající výbavou. Ideální je laboratorní mikroskop s trinokulární hlavicí, ke kterému můžete snadno připojit digitální kameru a, kromě pozorování v okulárech, sledovat obraz z laboratorního mikroskopu i na displeji Vašeho notebooku či PC. V krajním případě, například při nedostatku finančních prostředků, poslouží i přístroj s binokulární nebo monokulární hlavicí.

Potřebujete poradit, vysvětlit či pomoci s výběrem laboratorního mikroskopu? Můžete využít připravený formulář Blesková poptávka mikroskopů, který Vám pomůže formulovat Vaše požadavky na přístroje, na základě kterých Vám obratem zašleme nabídku nejvhodnějších mikroskopů.

Výběr konkrétního modelu laboratorního mikroskopu závisí v první řadě na tom, kdo bude s mikroskopem pracovat a za jakým účelem. Tyto dvě podmínky umožňují rozdělit potenciální skupiny uživatelů do 6 následujících kategorií (viz. níže). V rámci dané kategorie si poté vyberete model nebo řadu laboratorního mikroskopu, který nejlépe odpovídá Vašim konkrétním požadavkům a potřebám. 

Před výběrem laboratorního mikroskopu si nejdříve rozmyslete následující požadavky:

 • Co budete pozorovat? Laboratorní mikroskopy jsou standardně určeny pro pozorování hotových trvalých preparátů (ať už školních či laboratorních), nativních preparátů (tedy vlastních vzorků na sklíčku). Pokud potřebujete pozorovat živou krev, bude nutné dokompletovat Váš mikroskop tak, aby umožňoval pozorování v temném poli (viz. níže kategorie č. 6 - Darkfield mikroskopie). Potřebujete-li pozorovat tkáňové kultury, standardní laboratorní mikroskop není pro tyto účely vhodný a budete pořebovat speciální mikroskop. V takovém případě si vyberte některý Inverzní biologický mikroskop.

 • Jaké minimální a jaké maximální zvětšení budete potřebovat? Minimální zvětšení začíná prakticky u všech modelů na hodnotě 40x, a pokud se týče maximálního zvětšení, jsou k dispozici laboratorní mikroskopy se zvětšením 40 - 640x, 40 - 1 000x a 40 - 1 600x.

 • Jakou metodou budete pozorovat? Laboratorní mikroskopy jsou standardně určeny pro pozorování ve světlém poli. Pokud potřebujete pozorovat v temném poli, podívejte se na modely níže v kategorii č. 6 - Darkfield mikroskopie. Pro pozorování metodou fázového kontrastu si zvolte některý mode v sestavě s fázovým kontrastem nebo samotný fázový kontrast, kterým si můžete sami dokompletovat odpovídající laboratorní mikroskop.

Z následujících šesti kategorií si zvolte tu, která nejlépe odpovídá Vašim potřebám. Další informace k tomu, abyste si mohli vybrat nejvhodnější model laboratorního mikroskopu, najdete poté přímo ve Vámi zvolené kategorii mikroskopů v meníčku na levé straně.

1. Kategorie - Student SŠ/hobby použití

Pokud potřebujete vybrat laboratorní mikroskop pro studenty SŠ nebo hobby použití, je třeba zvážit několilk věcí (v této kategorii jsou všechny mikroskopy určeny pro klasické pozorování, tzv. ve světlém poli):

 • typ vizuální hlavice -  tedy zda budete pozorovat jedním okem nebo oběma očima (pro studenty SŠ a hobby použití doporučujeme modely s monokulární hlavicí. Chcete-li modely s binokulární nebo trinokulární hlavicí, projděte si následující Kategorie 2, 3 a 4)
 • jaké zvětšení budete potřebovat - na výběr jsou modely s maximální zvětšením 640x, 1 000x nebo 1 600x
 • možnost připojení digitální kamery a pozorování obrazu z mikroskopu na obrazovce Vašeho notebooku nebo PC

 

Doporučená řada laboratorních mikroskopů s porovnáním základních parametrů

PARAMETR/ŘADA LABO STANDARD 1000
Doporučené modely LSM 1000A
LSM 1000
LSM 1001
Typ kondenzoru Abbéův
Typ osvětlení halogenová lampa 15W s reflexní parabolou

 

      

Pozn.: Pokud byste potřebovali model ještě s jinou výbavou než jsou uvedené sestavy, můžeme Vám jej vytvořit přímo na míru podle Vašich konkrétních požadavků. Svoje přání nám můžete sdělit prostřednictvím kontaktů zde.

Slovníček pojmů - pokud se potřebujete lépe zorientovat v odborné terminologii, je Vám k dispozici slovníček pojmů zde. Názorný Popis laboratorního mikroskopu Vám může nápomocný při rozlišování jednotlivých typů mikroskopů.

Laboratorní mikroskopy NEJSOU určeny pro pozorování trojrozměrných předmětů - listů, hmyzu, minerálů, mincí atp. Pokud potřebujete pozorovat trojrozměrné předměty, podívejte se na Stereoskopické mikroskopy.

2. Kategorie - Student VŠ

Pro studenty VŠ je vhodné, aby byl zvolený model vybaven binokulární hlavicí a umožňoval tak pozorování oběma očima. Zároveň v této kategorii je samozřejmostí, že všechny doporučené modely jsou vybaveny křížovým stolkem, který zaručuje nejen pohodlí při práci, ale také snadné a přesné nastavení zvoleného detailu do středu zorného pole.


Při výběru laboratorního mikroskopu pro studenty VŠ je vhodné zvážit (kromě objemu finančních prostředků, které máte k dispozici) ještě další věci:

 • zda budete potřebovat 4 nebo 5 objektivů (čím více objektivů, tím máte větší výběr různých zvětšení)
 • zda dáte přednost achromatické optice nebo semiplanachromatické - pokud víte, že budete s mikroskopem pracovat delší dobu, měli byste zvolit semiplanachromatické objektivy, protože u mikroskopu s tímto typem objektivů není nutné tolik doostřovat (zoastřeno je cca 70% plochy zorného pole) jako u mikroskopů s achromatickými objektivy (u kterých je zaostřeno něco přes 50% plochy zorného pole) a tím pádem se vaše ruce tak snadno neunaví
 • zda si přejete pevný kondenzor nebo centrovací kondenzor (ten vám poskytne větší variabilitu při nastavení osvětlení a lepší možnosti přizpůsobit osvětlení tak, aby bylo dokonale vyladěné právě pro váš preparát)
 • zda preferujete halogenové osvětlení nebo LED osvětlení (halogenové osvětlení může být v některých případech intenzivnější, jeho světlo je typicky zabarvené do žlutočervené oblasti spektra, zatímco LED osvětlení je bílé a jeho výhodou je nízká spotřeba elektrické energie a delší životnost)

 

Přehled doporučených řad laboratorních mikroskopů s porovnáním základních parametrů

PARAMETR/ŘADA LABO STANDARD 1000 LABO PROFI  3800i
Doporučené modely        LS 1000A
LS 1000
LS 1001
LP 3813i-T
Revolverová hlavice pro 4 objektivy 5 objektivů
Typ objektivů achromatické  planachromatické korigované
na nekonečno
Nekonečná optika ne     ano
Typ kondenzoru Abbéův, výškově nastavitelný centrovací, výškově nastavitelný
Typ osvětlení halogenová lampa 15 W LED diodové osvětlení
Další prvky pro zlepšení výsledného zobrazení irisová aperturní clona, barevné filtry irisová aperturní clona, polní clona, barevné filtry

 

      

Pozn.: Pokud byste potřebovali model ještě s jinou výbavou než jsou uvedené sestavy, můžeme Vám jej vytvořit přímo na míru podle Vašich konkrétních požadavků. Svoje přání nám můžete sdělit prostřednictvím kontaktů zde.

Slovníček pojmů - pokud se potřebujete lépe zorientovat v odborné terminologii, je Vám k dispozici slovníček pojmů zde.  Názorný Popis laboratorního mikroskopu Vám může nápomocný při rozlišování jednotlivých typů mikroskopů.

3. Kategorie - Laborant/-ka, zdravotník/-ce/ZŠ, SŠ pedagog

V této kategorii se předpokládá, že buď je rovnou kromě pozorování v okulárech potřeba i dokumentace, tedy připojení digitální kamery, nebo tato možnost může nastat někdy v budoucnosti, a proto najdete u všech doporučených modelů buď trinokulární hlavici (pro snadné připojení digitální kamery), nebo digitální hlavici, kde digitální kamera je již zabudovaná přímo v hlavici. Dále všechny tyto modely mají křížový stolek pro snadný, pohodlný a přesný pohyb v příčném i podélném směru (tedy v osách x i y), a také plynulou regulaci osvětení, která zajišťuje jeho větší variabiitu a možnost přizpůsobení nejrůznějším druhům pozorovaných preparátů.
 
Při výběru vhodného modelu laboratorního mikroskopu je tak potřeba zvážit následující věci:
 • zda vám postačují 4 objektivy nebo potřebujete 5 objektivů (čím více objektivů, tím máte větší výběr různých zvětšení)
 • jaký typ objektivů potřebujete - pokud víte, že budete s mikroskopem pracovat delší dobu, měli byste zvolit semiplanachromatické objektivy, protože u mikroskopu s tímto typem objektivů není nutné tolik doostřovat (zoastřeno je cca 70% plochy zorného pole) jako u mikroskopů s achromatickými objektivy (u kterých je zaostřeno něco přes 50% plochy zorného pole) a tím pádem se vaše ruce tak snadno neunaví, nejlepší obraz poskytují planachromatické objektivy, které naleznete u modelů níže v Kategorii 5 - Specializovaná pracoviště, výzkum
 • zda budete potřebovat umístit na pracovní stolek dva preparáty najednou - v takovém případě si vyberte některý model z řady LABO PROFI 3000 LED, případně z obdoby této řady, avšak se zabudovanou digitální hlavicí přímo do hlavice, řady DIGITAL LABO PROFI 3000 LED
 • zda vám bude postačovat jednodušší kondenzor bez možnosti centrování (Abbéův výškově nastavitelný), nebo zda uvítáte možnost větší variability při nastavení osvětlení, a zvolíte tak některý model vybavený centrovacím výškově nastavitelným kondenzorem, nebo navíc i s polní clonou (v takovém případě si vyberte některý model z řady LABO PROFI 3000 LED nebo DIGITAL LABO PROFI 3000 LED
 • jaký typ osvětlení si zvolíte - zda tradiční halogenové či bílé LED (halogenové osvětlení může být v některých případech intenzivnější, jeho světlo je typicky zabarvené do žlutočervené oblasti spektra, zatímco LED osvětlení je bílé a jeho výhodou je nízká spotřeba elektrické energie a delší životnost)
 

Přehled doporučených řad laboratorních mikroskopů s porovnáním základních parametrů

ŘADA/PARAMETR LABO STANDARD 1000 LABO PROFI 3000 LED DIGITAL LABO PROFI 3000 LED
Doporučené modely LS 1000A-T
LS 1000-T
LS 1001-T
LP 3012-T DLP 3012-300 LED
Typ hlavice trinokulární trinokulární digitální
Zabudovaná digitální kamera ne ne ano
Revolverová hlavice pro 4 objektivy 5 objektivů 5 objektivů
Typ objektivů achromatické semiplana-chromatické semiplana- chromatické
Nekonečná optika ne ne ne
Vodič preparátů pro 2 preparáty zároveň ne ano ano
Typ kondenzoru Abbéův
výškově
nastavitelný
centrovací
výškově
nastavitelný
centrovací
výškově
nastavitelný
Typ osvětlení halogenová lampa 5W s reflexní parabolou LED LED
Další prvky pro zlepšení výsledného zobrazení irisová 
aperturní clona, 
barevné 
filtry
irisová 
aperturní clona, polní clona,
barevné filtry
irisová 
aperturní clona, polní clona,
barevné filtry

 

        

Pozn.: Pokud byste potřebovali model ještě s jinou výbavou než jsou uvedené sestavy, můžeme Vám jej vytvořit přímo na míru podle Vašich konkrétních požadavků. Svoje přání nám můžete sdělit prostřednictvím kontaktů zde.

Slovníček pojmů - pokud se potřebujete lépe zorientovat v odborné terminologii, je Vám k dispozici slovníček pojmů zde.  Názorný Popis laboratorního mikroskopu Vám může nápomocný při rozlišování jednotlivých typů mikroskopů.

4. Kategorie - Lékař - odborný pracovník/ZŠ, SŠ, VŠ pedagog

I v této kategorii se předpokládá, že buď je rovnou kromě pozorování v okulárech potřeba i dokumentace, tedy připojení digitální kamery, nebo tato možnost může nastat někdy v budoucnosti, a proto najdete u všech doporučených modelů buď trinokulární hlavici (pro snadné připojení digitální kamery), nebo digitální hlavici, kde digitální kamera je již zabudovaná přímo v hlavici. Dále všechny tyto modely mají křížový stolek pro snadný, pohodlný a přesný pohyb v příčném i podélném směru (tedy v osách x i y), a také plynulou regulaci osvětení, která zajišťuje jeho větší variabiitu a možnost přizpůsobení nejrůznějším druhům pozorovaných preparátů.

Při výběru vhodného modelu laboratorního mikroskopu je tak potřeba zvážit následující věci:
 
 • zda vám postačují 4 objektivy nebo potřebujete 5 objektivů (čím více objektivů, tím máte větší výběr různých zvětšení)
 • jaký typ objektivů potřebujete - pokud víte, že budete s mikroskopem pracovat delší dobu, měli byste zvolit semiplanachromatické objektivy, protože u mikroskopu s tímto typem objektivů není nutné tolik doostřovat (zoastřeno je cca 70% plochy zorného pole), jako u mikroskopů s achromatickými objektivy (u kterých je zaostřeno něco přes 50% plochy zorného pole), a tím pádem se vaše ruce tak snadno neunaví, nejlepší obraz poskytují planachromatické objektivy, které naleznete u modelů níže v Kategorii 5 - Specializovaná pracoviště, výzkum
 • zda vám stačí standardní optika nebo si přejete tzv. nekonečnou optiku, která pro Vás znamená lepší prokreslení detailů i při okrajích zorného pole
 • zda budete potřebovat umístit na pracovní stolek dva preparáty najednou - v takovém případě si vyberte některý model z řady LABO PROFI 3000 LED, případně z obdoby této řady, avšak se zabudovanou digitální hlavicí přímo do hlavice, řady DIGITAL LABO PROFI 3000 LED
 • zda vám bude postačovat jednodušší kondenzor bez možnosti centrování (Abbéův výškově nastavitelný), nebo zda uvítáte možnost větší variability při nastavení osvětlení, a zvolíte tak některý model vybavený centrovacím výškově nastavitelným kondenzorem, nebo navíc i s polní clonou (v takovém případě si vyberte některý model z řady LABO PROFI 3000 LED nebo DIGITAL LABO PROFI 3000 LED
 • jaký typ osvětlení si zvolíte - zda tradiční halogenové či bílé LED (halogenové osvětlení může být v některých případech intenzivnější, jeho světlo je typicky zabarvené do žlutočervené oblasti spektra, zatímco LED osvětlení je bílé a jeho výhodou je nízká spotřeba elektrické energie a delší životnost)
 

Přehled doporučených řad laboratorních mikroskopů s porovnáním základních parametrů

PARAMETR/ŘADA LABO STANDARD 1000 LABO PROFI 3000 LED LABO PROFI 3000i DIGITAL LABO PROFI 3000 LED
Doporučené modely LS 1000-T
LS 1001-T
LP 3012-T LED LP 3012i-T DLP 3012-300 LED
Typ hlavice trinokulární trinokulární trinokulární digitální
Zabudovaná digitální kamera ne ne ne ano
Možnost připojení externí digitální kamery ano ano ano ---
Revolverová hlavice pro 4 objektivy 5 objektivů 5 objektivů 5 objektivů
Typ objektivů achromatické semiplana-chromatické semiplana-chromatické semiplana-chromatické
Nekonečná optika ne ne ano ne
Vodič preparátů pro 2 preparáty zároveň ne ano ano ano
Typ kondenzoru Abbéův výškově nastavitelný centrovací výškově nastavitelný centrovací výškově nastavitelný centrovací výškově nastavitelný
Typ osvětlení halogenová lampa   15 W s reflexní parabolou LED LED LED
Další prvky pro zlepšení výsledného zobrazení irisová 
aperturní clona, 
barevné 
filtry
irisová 
aperturní clona, polní clona, barevné 
filtry
irisová 
aperturní clona, polní clona, barevné 
filtry
irisová 
aperturní clona, polní clona, barevné 
filtry

 

      

Pozn.: Pokud byste potřebovali model ještě s jinou výbavou než jsou uvedené sestavy, můžeme Vám jej vytvořit přímo na míru podle Vašich konkrétních požadavků. Svoje přání nám můžete sdělit prostřednictvím kontaktů zde.

Slovníček pojmů - pokud se potřebujete lépe zorientovat v odborné terminologii, je Vám k dispozici slovníček pojmů zde. Názorný Popis laboratorního mikroskopu Vám může nápomocný při rozlišování jednotlivých typů mikroskopů.

5. Kategorie - Specializovaná pracoviště, výzkum

Tato kategorie klade nejvyšší nároky na použitý mikroskop, jeho kvalitu zobrazení a výbavu.

Většina modelů v této kategorii je vybavena trinokulární hlavicí a jsou tedy připravené k připojení digitální kamery. Kromě modelu DLP 3013i-500 LED nemá žádný další model kameru zabudovanou přímo v hlavici, a to z toho důvodu, abyste si sami mohli vybrat přesně tu kameru, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám a požadavkům. Digitální kameru si můžete vybrat zde.

Samozřejmostí je u všech modelů planachromatická optika korigovaná na nekonečno, která zajišťuje dokonalé prokreslení deatilů i při okrajích zorného pole, dále křížový stolek pro snadný, pohodlný a přesný pohyb v příčném i podélném směru (tedy v osách x i y), a také plynulá regulace osvětení, která umožňuje jeho větší variabiitu a možnost přizpůsobení nejrůznějším druhům pozorovaných preparátů.

Při výběru vhodného modelu laboratorního mikroskopu je tak potřeba zvážit následující věci:

 • zda budete potřebovat náklopnou hlavici, která umožňuje přizpůsobení úhlu sklonu hlavice pro konkrétního pozorovatele (tato možnost je vhodná zejména v případě, kdy s mikroskopem bude pracovat více uživatelů, kteří se značně liší ve své výšce, kdy si každý bude moci přizpůsobit hlavici podle sebe tak, aby pozorování bylo maximálně pohodlné; náklopnou hlavicí je vybaven model LPE 8023i-T-N, ostatní modely mají hlavici s pevným úhlem sklonu)
 • zda potřebujete revolverovou hlavici pro 5 objektivů nebo pro 6 objektivů (revolverovou hlavici pro 6 objektivů má model LPE 8023i-T-N, ostatní modely mají revolverovou hlavici pro 5 objektivů)
 • zda budete potřebovat vodič preparátu pro 2 preparáty zároveň
 • jaký typ osvětlení zvolíte, zda halogenové či LED (halogenové osvětlení může být v některých případech intenzivnější, jeho světlo je typicky zabarvené do žlutočervené oblasti spektra, zatímco LED osvětlení je bílé a jeho výhodou je nízká spotřeba elektrické energie a delší životnost)
 • zda kromě obvyklých prvků osvětlovacího systému, jako jsou aperturní clona a polní clona, budete potřebovat i doplňkovou výklopnou čočku, která výrazně zvyšuje intenzitu osvětlení při vyšších zvětšeních (v takovém případě zvolte buď model LPE 5013i-T, nebo model LPE 8023i-T-N)

 

Přehled doporučených řad laboratorních mikroskopů s porovnáním základních parametrů

PARAMETR/ŘADA LABO PROFI 3000i DIGITAL LABO PROFI 3000i LABO PROFI EXCLUSIVE 5000i    LABO PROFI EXCLUSIVE 8000i
Doporučené modely LP 3013i-T DLP 3013i-500 LED LPE 5013i-T LPE 8023i-T-N
Náklopná hlavice ne ne ne ano
Typ hlavice trinokulární digitální trinokulární trinokulární
Zabudovaná digitální kamera ne ano ne ne
Možnost připojení externí digitální kamery ano --- ano ano
Revolverová hlavice pro 5 objektivů 5 objektivů 5 objektivů 6 objektivů
Typ objektivů planachromatické planachromatické planachromatické planachromatické
Nekonečná optika ano ano ano ano
Vodič preparátů pro 2 preparáty zároveň ano ano ne ano
Typ kondenzoru centrovací výškově nastavitelný centrovací výškově nastavitelný centrovací výškově nastavitelný centrovací výškově nastavitelný
Typ osvětlení halogenová žárovka 30W, variabilní vstupní napětí 85 - 265V LED, variabilní vstupní napětí 85 - 265V halogenová žárovka 30W, variabilní vstupní napětí 85 - 265V halogenová žárovka 50W
Další prvky pro zlepšení výsledného zobrazení irisová 
aperturní clona, polní clona, barevné 
filtry
irisová 
aperturní clona, polní clona, barevné 
filtry
irisová 
aperturní clona, polní clona, barevné 
filtry, doplňková výklopná čočka
irisová 
aperturní clona, polní clona, barevné 
filtry, doplňková výklopná čočka

 

        

Pozn.: Pokud byste potřebovali model ještě s jinou výbavou než jsou uvedené sestavy, můžeme Vám jej vytvořit přímo na míru podle Vašich konkrétních požadavků. Svoje přání nám můžete sdělit prostřednictvím kontaktů zde.

Slovníček pojmů - pokud se potřebujete lépe zorientovat v odborné terminologii, je Vám k dispozici slovníček pojmů zde. Názorný Popis laboratorního mikroskopu Vám může nápomocný při rozlišování jednotlivých typů mikroskopů.

6. Kategorie - Darkfield mikroskopie

Podrobné informace pro Vás ještě připravujeme. Děkujeme za pochopení.

 

PARAMETR/MODEL LABO PROFI 3012-T-DF-DV131 LABO PROFI 3012i-T-DF-DV131
Zorné pole okulárů 20 mm 22 mm
Nekonečná optika ne ano
Rozlišení kamery 1,3 MPix. 1,3 MPix.

 

        

Slovníček pojmů - pokud se potřebujete lépe zorientovat v odborné terminologii, je Vám k dispozici slovníček pojmů zde. Názorný Popis laboratorního mikroskopu Vám může nápomocný při rozlišování jednotlivých typů mikroskopů.

Mikroskopy Arsenal